Susam & Tahin

Susam

Asya mitolojilerinden gelen susam tohumunun kullanımı ile ilgili kaydedilmiş en eski belgelerde Tanrının dünyayı yaratmadan bir gece önce susam şarabından içtiğine inanılır. Sesamum indicum (indicum=Hindistan) batı Hindistan’da doğal olarak yetişen bir susam cinsidir.
Susam tohumlarının kullanımı milattan önce 3000 yıllarına dek gitmektedir. 5000 yıldan fazla bir süredir, Çinliler susam yağını sadece aydınlanmak amaçlı olarak yakmakla kalmayıp, aynı zamanda mürekkep blokları içerisinde kurum yaparak, bir çeşit mürekkep elde etmek amacıyla da kullanmışlardır.

Tahin

Tahin kabuklarından ayrılmış susam tohumlarının kavrulduktan sonra öğütülmesi ile elde edilen koyu sıvı bir gıdadır. Tahin yüksek protein içeriği ve çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengin bir kaynak olması yanında; omega-3, omega-6 yağ asitleri içermesi ile özellikle vegan ve vejeteryan diyetlerinde bulunması tavsiye edilen bir üründür. Tahin ayrıca kalp sağlığına katkı sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ülkemizde tahin en fazla tahin helvası üretiminde kullanılmaktadır.
İyi kalite susam tohumları sıra ile eleme, kabuklarının soyulması ve ayrılması işlemlerinden sonra yıkanarak 150-200 °C\'de 2 ile 3 saat arasında kavrulur. Daha sonra oda sıcaklığına inene kadar bekletilir. Ardından ezilmek suretiyle tahin elde edilir.

Tahin kahvaltılarda, unlu mamüllerde tüketildiği gibi içine bal,KÖPÜK HELVA,RAVAK veya pekmez karıştırılarak yüksek besin değerine sahip bir tatlı olarak da tüketilmektedir. Ayrıca humus hazırlanırken de kullanılmaktadır.

    •    Tahin içerdiği omega-3 doymamış yağ asitleri sayesinde kalp dostu bir gıda maddesidir. Tahin tüketimi kalp hastalığı ve inme riskini azaltıcı etkide bulunur.
    •    Tahinde bulunan bakır, selenyum, demir ve çinko mineralleri bağışıklık sistemini destekleyerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.
    •    Sesamin ve sesamol gibi antioksidan maddelerce zengin bir gıda olan tahin yaşlanmayı geciktirici ve hormonlara bağlı olarak gelişen kanserlerinin riskini azaltıcı etkilere sahiptir.
    •    -Tahin içerdiği omega-3 doymamış yağ asitleri sayesinde kalp dostu bir gıda maddesidir. Tahin tüketimi kalp hastalığı ve inme riskini azaltıcı etkide bulunur.
    •    Tahinde bulunan bakır, selenyum, demir ve çinko mineralleri bağışıklık sistemini destekleyerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.
    •    Sesamin ve sesamol gibi antioksidan maddelerce zengin bir gıda olan tahin yaşlanmayı geciktirici ve hormonlara bağlı olarak gelişen kanserlerinin riskini azaltıcı etkilere sahiptir